dub29

Výchova investorů v Čechách

Napsal // Jiří Houška Kategorie // O investování

WWR2014

V sobotu se mi dostal do ruky novinový výtisk jednoho celostátního deníku. V něm mě zaujal článek o tom, jak investují úspěšní a bohatí lidé v naší zemi. Jaký mají přístup k investicím, co je jejich cílem a čeho se nejvíce bojí?

"Jsem konzervativní, nechci podstupovat riziko, využívám bankovní produkty. Své peníze chci ochránit proti ztrátě hodnoty."

Velmi rozšířený názor, ale také velký rozpor mezi přáním a realitou. Právě příliš opatrný až ustrašený přístup nedokáže v delším časovém horizontu zabránit inflaci, aby si z peněz „neukrojila“ část hodnoty. Naopak, stane se přesně to, čeho se investor obává. V dlouhém období není rizikem kolísání hodnoty investice, investory tolik přeceňovaným, ale trvalá ztráta hodnoty peněz způsobená podceňovanou inflací.

„Většinu peněz investuji zpět do své firmy, protože je to nejbezpečnější.“

To o sobě v článku tvrdí známý a úspěšný podnikatel, v minulosti oceněný titulem podnikatel roku. Rozlišujme mezi reinvestováním části zisku zpět do firmy jako podmínkou zdravého rozvoje podniku a mezi investováním soukromých peněz podnikatele. Pokud by se jednalo o většinu vlastních peněz podnikatele, nesouhlasil bych s tím, že to je nejbezpečnější. Dovolím si tvrdit, že vlastnit malinkatý podíl ve dvou stovkách zavedených firem napříč obory a kontinenty (třeba prostřednictvím podílových fondů) řízených profesionálním a motivovaným managementem, je bezpečnější, než mít vše v jednom podniku, byť ho celý vlastním a sám řídím. Už jen z principu diverzifikace.

A kam zmíněný podnikatel investuje tu „menšinu“ svých peněz? „Mám sporožirový účet u ČS a nakoupil jsem české státní dluhopisy. Sázím na jistý výnos. Nechci riskovat, že o své peníze přijdu.“ Upřímně, od skvělého manažera bych čekal větší „odvaz“.

Někteří bohatí Češi se prý již odvracejí od finančních trhů a investují do umění nebo třeba vína. S tímto názorem jsem se nesetkal poprvé. Je jistě řada lidí, jejichž sbírky uměleckých předmětů nebo jiných cenných věcí mají ohromnou cenu, která časem ještě roste. U velmi zámožného člověka to může být zajímavý koníček s finančním efektem. Ale vydávat tento názor za obecný návod a alternativu k běžnému investování snad nemůže být myšleno vážně. Pro člověka bez hlubokých znalostí problematiky a neregulovaný trh s nejistou likviditou se více než příležitosti podobá hazardu.

V článku jsem se též dozvěděl, že Češi s finančním majetkem vyšším než 100 tis. USD loni měli 68% hodnoty aktiv v hotovosti a v bankovních vkladech, 23% v dluhopisech a jen 9% v akciích. Jak novinářka nezapomněla podotknout, právě akcie jsou ze jmenovaných způsobů uložení peněz nejrizikovější. Škoda že ona a naši investoři neznají teorii portfolia pana Markowitze. Věděla by, že nejméně rizikové portfolio obsahuje 28% akcií a 72% dluhopisů. A že instituce jako Nobelova nadace nebo Norský státní ropný fond mají ve svých portfoliích podíl akcií přesahující 50%. Zřejmě k tomu mají své důvody (a vzdělané finanční odborníky).

Zde se nabízí zajímavé srovnání bonitních českých investorů s tím, jak investují bohatí lidé ve světě. Podle studie zaměřené právě na tyto investory (HNWI - High net worth individuals, tzn. lidé s finančním majetkem převyšujícím 1 milion USD) jsou jejich portfolia mnohem „odvážnější“.

2014 world wealth report - financial assets brakdown

 

Nejbohatší lidé ve světě drží v hotovosti jen 26,8%, a investují mnohem více do akcií (24,8%), do nemovitostí a alternativních investic (jako jsou komodity, podíly ve firmách, hedgové fondy apod.).  Samozřejmě existují rozdíly v jednotlivých částech světa. Nejkonzervativnější jsou Japonci s téměř 44% podílem hotovosti v portfoliu. Přesto jsou jejich portfolia s více než 20% podílem akcií podstatně dynamičtější než investice jejich českých kolegů.

Skutečnost, že je někdo inteligentní, úspěšný ve svém oboru a dokázal vydělat peníze, z něho ještě automaticky nedělá odborníka na investování, i když si to někdy nechce připustit. Jak vidno, náš obor „výchovy investorů v Čechách“ je velmi perspektivní.