led30

Trh finančního poradenství potřebuje RESTART!

Napsal // Viktor Hostinský Kategorie // O podnikání

 (Tento Článek byl napsán pro server poradci-sobe.cz, kde se můžete připojit k diskusi.)RestartThumb

Pokud má tato profese (pokud se tomu tak vznešeně dá vůbec dnes říkat) začít dostávat svému jménu, musí projít zásadní proměnou. Není možné chtít tento obor stavět na lidech, kteří vidí smysl své práce ve výši svého výdělku a svůj úspěch měří cenou auta, ve kterém jezdí. A na těchto motivech se stavěly a staví hlavní poradenské sítě, které na trh přivedou a vychovají přes 90% nezávislých finančních poradců. Tolikrát jsem se setkal s rádoby vtipnou poznámkou poradců „peníze až na prvním místě“. Kde je poslání této profese, kde je základní smysl této práce?

Bohužel se to zásadně nemění ani s velkým rozmachem brokerpoolů. Hlavním důvodem odchodu z MLM do brokerpoolu jsou pro převážnou většinu poradců a manažerů zase peníze. Vyšší provize. Poradci přejdou z MLM pod Pool a nic prakticky nezmění. Dál prodávají produkty, jen za více peněz. Každý mluví o tom, že to dělá jinak, ale v jádru to dělá většina z nich pořád stejně. Často dokonce staví pod poolem další multilevel - tentokrát svůj. Teď nechci hodnotit ani multilevely, ani pooly (sám jeden vlastním) ani poradce. Chci jen vyjádřit svůj pocit, který jsem nabyl za 7 let v téhle branži. Samozřejmě, že výjimky potvrzují pravidlo, a jsem za tyto výjimky vděčný, protože mi dávají naději. Naději, že všude jsou lidé, kteří svou práci neberou jen jako zdroj výdělku ale vidí v ní vyšší poslání.

Kde ale hledat chybu? V klientech, že nedokážou rozeznat pravdu od lži? V poradcích? V poradenských firmách? V pojišťovnách? Ve vládě? Nedokážu a ani to možná nejde určit. Chci jen vyzvat k zamyšlení všechny, kdo na tomto trhu působí. Možná z toho máte stejný pocit jako já, a říkáte si, že s tím těžko něco uděláte. Možná, že jako ostatní čekáte, že to změní legislativa, nebo že trh se časem vyčistí sám. Ale věřte, že ačkoliv jsou věci, které my nezměníme, tak vždy jsou věci, které změnit můžeme. A to jsme my a náš přístup ke své práci. A nejen k práci ale k našemu životu jako celku. Protože s tím to velice souvisí. Pokud začneme být opravdoví a začneme hledat každý v sobě skutečný důvod, proč jsme na zemi, začnou se dít změny. Klíčem ke změnám je návrat každého z nás k sobě. Pokud si uvědomíme naší jedinečnost a začneme jednat v souladu s naším skutečným posláním, pokud se dokážeme oprostit od svého ega a napojit se na naší podstatu, pak najdeme klíč k postupné, ale zásadní změně nejen na trhu finančního poradenství, ale i v celé společnosti.

Zde je tedy má výzva: Buďme upřímní sami k sobě a uvědomme si své skutečné poslání. Uvidíte, že peníze to ve skutečnosti nejsou. Ani nemohou, protože peníze samy o sobě jsou jen papírky, jen virtuální prostředek směny. Samy o sobě nenesou žádnou hodnotu, a pokud je máme postavené jako základní smysl našeho podnikání, pak možná navenek vypadáme bohatí, ale uvnitř zůstáváme prázdní. Musíme se naučit být sami se sebou a koukat se do sebe. Jen tak se to dozvíme. A pokud své poslání najdeme, neustále ho mějme na paměti a jednejme v jeho souladu. Jedině tak můžeme žít skutečně naplněný a šťastný život. A pokud se nám to podaří, možná se budeme divit, jak moc je náš svět propojený a co všechno dokážeme ovlivnit.