lis30

Státní dluhopisy - nenahraditelný obránce v sestavě portfolia

Napsal // Viktor Hostinský Kategorie // O investování

 

all SEASONS kameny

Minulý týden jsem navštívil dvoudenní investiční konferenci FPG Invest Money Expo v Praze. Shlédl jsem několik přednášek a debat a dvou panelových diskusí jsem se osobně účastnil (musím říci, že velmi příjemných). Po týdnu mi v hlavě stále visí 2 myšlenky a nedá mi to se o ně nepodělit.

První se týká státních dluhopisů. Na konferenci se střetávalo hodně protichůdných názorů na různé typy investic. V jednom mi ale přišla vzácná shoda. A to v názoru na státní dluhopisy. Padaly výrazy jako „mrtvý“, „už jsme z portfolií klientům dávno vyřadily“, „nedává logiku“, „záporné výnosy a riziko“… Alespoň já jsem nezaznamenal nikoho, kdo by se státních dluhopisů zastal. Tak se o to pokusím teď.

Markowitz už ve své práci o teorii portfolia, za kterou získal v roce 1990 Nobelovu cenu, upozornil na fakt, že na 2 investiční aktiva nelze pohlížet jako na dva sólové hráče, ale že v rámci jednoho portfolia na ně musíme koukat jako na spoluhráče. A podle toho je hodnotit.

Samozřejmě souhlasím s tím, že mít dnes 100%-ní dluhopisové portfolio je nesmysl. Dluhopisy přestaly plnit roli nositele pravidelného příjmu, což by měla být jejich nejsilnější role v portfoliu. Ale neztratily roli tlumiče výkyvů akciových trhů. A já si troufám říci, že tato jejich role zůstává a stále zůstane v portfoliu nezastupitelná a žádná jiná alternativní třída investic jí nedokáže nahradit.

Pro příklad uvádím nedávné výnosy fondů v týdnu od 17. srpna do 24. srpna 2015, kdy během 7 dní spadly akciové trhy v Americe o 10%. Z grafu je jednoznačně patrné, že státní dluhopisy svou roli tlumiče akciových výkyvů plní. I hedge fondy, které nejsou v grafu uvedeny, ztratily v tomto týdnu v průměru okolo 4%.

Moje myšlenka je tedy jednoduchá - pokud chcete dlouhodobě vyhrávat, nemůžete hrát hokej s 5 útočníky.

týden 17-24 srpen

 

Výnosy vybraných fondů v týdnu od 17. 8. – 24. 8. 2015. Zdroj: iShares.com, conseq.cz, propočty ALL SEASONS portfolio Viktor Hostinský investments, s.r.o.