dub17

S Johnem Careyem o stromech

Napsal // Viktor Hostinský Kategorie // O investování

John Carey

Minulý týden jsem byl na investiční konferenci pořádanou Pioneer Investments v Praze. Jako hlavní host tu vystoupil John Carey portfoliomanažer amerického fondu Pioneer fund jednoho z nejstarších podílových fondů na světě, který od svého založení před 86 lety vykazuje průměrné roční zhodnocení 11,97% p.a. John tento fond řídí od roku 1986, tedy téměř 30 let. Náhoda tomu chtěla, že jsme spolu stáli frontu na oběd a já měl možnost si s velice milým finančníkem z Bostonu popovídat.

Zaujala mě Johnova záliba v pěstování stromů a ze stromů se také stalo hlavní téma našeho rozhovoru. Postupně jsme totiž přišli na to, že stromy mají s firmami, respektive akciemi firem mnohé společného. U stromů platí, že ne ze všech semínek, které zasadíte, vyroste statný strom. V lese je to o to složitější, protože velké stromy nedávají malým prostor dostat se k slunečním paprskům. Stromy v lese mezi sebou soutěží a každý chce svými listy zabrat co největší plochu na slunci. Sluneční paprsky jsou pro stromy stejně důležité, jako tržby pro firmy. Stromy si z tohoto pohledu tedy vzájemně konkurují, což je nutí růst a sílit, zároveň ale společně tvoří velice kompaktní a stabilní prostředí lesa a vzájemně si tak pomáhají. Ve zdravém tržním prostředí by to mělo fungovat přesně tak s firmami.

Podnebí v Nové Anglii, kde Boston leží a kde John žije se svými 3 kočkami, je velice podobné počasí u nás. Střídají se tam 4 roční období a platí, že stromy na podzim opadávají a na jaře jim narůstají nové listy. Když přijde zima, stromy opadají, jejich míza se stáhne do kořenů a stromy odpočívají. Na první pohled se může zdát, že jsou stromy mrtvé nebo uschlé, ale každé malé dítě ví, že na jaře zase obrazí. Je veliká škoda a chyba, že to samé většina dospělých neví o akciích. Když na trzích přijde období zimy a firmy pozastaví svůj růst a klesnou jim zisky, začnou lidé ze strachu prodávat jejich akcie. To je jako by v zimě podřezali všechny své jabloně, protože zrovna nic nerodí. Málokdo si uvědomuje, že právě v dobách recesí se firmy zaměřují více do sebe a zefektivňují své procesy. Když pak přijde jaro, jsou o to silnější a mají kapacitu pro další růst.

Lidé jako John umí vybrat zdravé stromy ve zdravých lesích, které mají dlouhodobý potenciál růstu. To je nejdůležitější role portfoliomanažera fondu, kam lidé svěřují své peníze. Nejdůležitější rolí nás finančních poradců, je vysvětlovat lidem, jak stromy žijí a fungují. Pokud naši klienti pochopí základní přírodní zákony kapitálových trhů, nechají v klidu stromy ve svém portfoliu žít a růst, protože budou vědět, že po zimě vždy přijde jaro. Jen tak si naši klienti mohou vypěstovat vlastní sad, který je bude po zbytek života živit. Mějme proto tuto roli na paměti a nepleťme si naše role s rolí portfoliomanažerů.