říj03

Nebojte se medvěda!

Napsal // Viktor Hostinský Kategorie // O investování

medvědí trh

Říká se tomu medvědí trh, protože to připomíná útok medvěda – postaví se na zadní nohy a útočí svými tlapami směrem dolů. Medvědí trh je prudký dlouhotrvající pokles akciových trhů, obvykle 20% nebo více, téměř vždy způsobený neočekávanými událostmi. Díky tomu mohou být investoři zaskočení a stávají se pak velice snadno ovlivnitelní a přecitlivělí k depresivním zprávám o šedé budoucnosti. Nicméně podobně jako je to v případě recese, ve chvíli kdy víte, že probíhá, medvědí trh může být u konce nebo téměř u konce.

Je nepravděpodobné, že se někdy setkáte s opravdovým medvědem tváří v tvář. Nicméně, pokud jste dlouhodobý investor, je téměř jisté, že medvědí trh zažijete. Naše rada je tato: poklesy akciových trhů jsou normální, nastávají často a nejsou důvodem k prodeji kvalitních investic.

Naše rada pro přežití medvědího trhu je téměř stejná jako rada odborníka na přežití v divočině Petera Kummerfeldta:

Pokud se setkáte tváří v tvář s opravdovým medvědem, zachovejte chladnou hlavu. Snažte se zůstat klidní. Nekřičte, nekopejte kolem sebe. Nedělejte prudké pohyby. Nepanikařte. Zůstaňte stát. Nikdy se nesnažte medvědovi utéct, situace by se tím jen zhoršila. Zranění, která se stanou jsou spíše výsledkem toho, co zaviní člověk ve snaze se bránit, než čeho je schopný medvěd. 

Zachovejte chladnou hlavu a snažte se zůstat klidní

Medvědí trhy jsou obvykle velice děsivé. Poklesy akciových trhů mohou být dramatické a většinou to vypadá, že konec je v nedohlednu. Vždy když nastanou, někteří odborníci tvrdí, že dobré časy jsou za námi, světová ekonomika je za vrcholem, a že tentokrát je vše jinak. 9. října 2002 se propadl index akcií 30 největších amerických společností Dow Jones na 7 286 bodů. Následující den se v novinách USA Today objevil článek „kde je dno?“. Tento článek také obsahoval fotografie 4 analytiků, jejichž předpověď budoucího vývoje byla 6 100, 5 500, 5 000 a 777. Poslední předpověď byla okomentována tím, že „ekonomika je na pokraji první deprese za 70 let.“ Dnes víme, že 7 286 bodů byl konec tržních poklesů. A ty byly vystřídány jedním z nejdelších tržních vzestupů v historii akciových trhů. Věříme že slova „tentokrát je to jinak“ jsou 4 z nejnebezpečnějších slov ve světě investování. Při medvědím trhu by měli investoři zachovat chladnou hlavu a ignorovat extrémní předpovědi o šedé budoucnosti.

Nedělejte prudké pohyby

Zůstaňte stát. Věříme že je téměř vždy špatný nápad dělat dlouhodobé investiční rozhodnutí na základě krátkodobých tržních výkyvů. Ačkoliv některé tržní poklesy mohou být bolestivě dlouhé, většina medvědích trhů bývá relativně krátká – pouze 14 měsíců v průměru. Na druhou stranu medvědí trhy poskytují dlouhodobým investorům příležitost koupit kvalitní investice za nízkou cenu.

Nikdy se nesnažte medvědovi utéct, situace by se tím jen zhoršila

Během a okamžitě po tržních poklesech vždy máme pokušení prodat kvalitní akciové investice a změnit strategii. A to buď na více konzervativní, čímž prakticky realizujeme a uzamkneme ztráty, nebo se chytneme investic, které právě „letí“. Komodity, nemovitosti a alternativní investice, které proklamují, že jsou zajištěné proti tržnímu riziku se většinou stanou populární po slabých výsledcích akciových trhů. My věříme, že jediným receptem na dlouhodobý úspěch je disciplinované dodržování prověřených investičních zásad: držet dostatečně diversifikované portfolio kvalitních prověřených investic, myslet dlouhodobě a nepanikařit.

Hlavní zásady chování při medvědích trzích

  •  Udržte si směr. Poklesy akciových trhů jsou normální a časté – nejsou důvodem k prodávání kvalitních investic.
  • Medvědí trhy jsou zpravidla krátké.
  • Medvědí trhy byly v minulosti vystřídány býčími (rostoucími) trhy.
  • Tržní poklesy přemísťují akcie k jejich oprávněným vlastníkům – těm, kteří rozumí co vlastní a proč to vlastní.
  • Medvědí trhy nabízejí příležitost koupit kvalitní investice za atraktivní ceny.
  • Nedržte dnes investice, které byste nechtěli vlastnit při medvědích trzích zítra. Kvalitní investice většinou mají něco, co je vrátí zpět. Investice s nízkou kvalitou se nemusí uzdravit, ani když medvědí trh skončí.