zář19

Funguje strategie Kup a Drž ve 21. století?

Napsal // Viktor Hostinský Kategorie // O investování

Ve VHI jsme zastánci dlouhodobého investování a věříme ve strategii Kup a Drž. Úvodní éra 21. století však dlouhodobým investorům připravila okamžiky, kdy nejeden skalní zastánce této investiční strategie začal pochybovat. Vždyť dekáda končící rokem 2008 byla z hlediska výkonnosti akcií nejhorší dekádou historie akciových trhů, a překonala i dekády zahrnující Velkou depresi v USA ve 30. létech minulého století. Díky velké rozkolísanosti trhů, které prvních 12 let nové století provázejí, se někteří investoři přiklonili k názoru, že Koupit a Držet již nefunguje a je nutné se o investice starat aktivněji. Jiní přesedlali ke spořícím nástrojům, které považují za bezpečnější. My věříme, že obě tyto reakce jsou špatné – Kup a Drž totiž funguje i ve 21. století!

Aktivní obchodování

Aktivní obchodování a snažení se reagovat či předvídat, co se bude na trzích dít, se může zdát jako lákavé umění a někteří investiční makléři jsou jeho samozvaní mistři. Ve skutečnosti se ale tito mistři častou utnou, o to více pak v tak kolísavém prostředí, které akciové trhy provází od roku 2000.

Vyhýbání se riziku

Stejně tak není možné se riziku úplně vyhnout. Pokud máte peníze na účtech nebo ve státních dluhopisech a žijete s pocitem bezpečí, začněte přemýšlet a Uvědomte si 2 věci:

1) K čemu peníze slouží. Ty slouží k tomu, abychom si za ně něco koupili. Jejich skutečnou hodnotou je tedy jejich kupní síla. A ta díky neustálému zdražování (inflaci) postupně klesá. Zkuste si dát dohromady rovnici: rekordní dluhy států + rekordní zásoby peněz na účtech firem + rekordně nízké úrokové sazby = tlak na inflaci „jako bejk“. Obyčejná čtyřprocentní inflace vám za deset let ukrojí 1/3 z vašich úspor.

2) I stát může zbankrotovat. Stoprocentní garance od státu neznamená stoprocentní jistotu, že o své úspory nepřijdete. Stačí si vzpomenout na Island. Lidé věřící bankám a státu přišli o všechny úspory zatímco investoři s dobře diversifikovaným akciovým portfoliem zaznamenali pouze dočasný pokles hodnoty.

Kup a Drž funguje!

Strategie Koupit a Držet byla překvapivě úspěšná i při rozkolísaných trzích 21. století, pokud jste drželi dobře diversifikované portfolio kvalitních investic. Trhy se chovali prakticky velmi podobně jako v minulosti, a časem prověřené strategie tedy dál fungují. Naopak si myslíme, že disciplinované dodržování strategie Koupit a Držet je dnes ještě atraktivnější než v minulosti. Akcioví investoři se v úvodu nového tisíciletí možná ptali, za co je kdo trestá. Splasknutí 2 bublin (technologické a nemovitostní), teroristické útoky 11. září, 3 medvědí trhy a 2 recese. To vše znamenalo prudké propady akciových trhů. I trpěliví dlouhodobí investoři se začali obávat, že se časy změnily. Ale jak ukazuje tabulka níže, akcie se vždy vrátily zpět ke svým hodnotám do 5 let po výprodejích, pokud pro tato pětiletí již existují data.

Přes všechny pochybovače, dosáhl v srpnu 2012 index S&P 500 (s reinvestovanými dividendami) po několika medvědích trzích a Velké Recesi nový rekordní vrchol, kterým překonal hodnoty z října 2007. Ceny akcií se téměř (ještě ne docela) zotavily, vystoupaly na své původní hodnoty a vytáhly sebou i hodnoty portfolií investorů, kteří byli disciplinovaní a své investice drželi.

Pokud tedy přemýšlíte o vašich penězích, mějte na paměti 4 osvědčené zásady úspěšných investorů:

1. Myslete dlouhodobě

Nepřeceňujte riziko spojené s investováním do akciových fondů, které z dlouhodobého hlediska prakticky neexistuje a nepodceňujte riziko inflace, které je z dlouhodobého hlediska naprosto zničující.

2. Diversifikujte

Vyberte si odpovídající mix kvalitních investic a nesnažte se odhadovat, jaká investice vynese nejvíce. Přestože většina investorů si myslela, že akcie v minulých deseti letech překonají dluhopisy, tak se tak nestalo. Dnes si všichni myslí, že akcie budou vynášet málo, ale nikdo to nemůže vědět. Pokud budete vlastnit obojí, nemusíte se spoléhat na štěstí.

3. Nesnažte se načasovat trh

Čas je důležitější než správné načasování. Kupte, pokud máte dlouhodobě volné peníze a držte, dokud nebudete peníze potřebovat. Vše ostatní je snaha přechytračit trh, která končí přechytračením sebe samého.

4. Nepanikařte

Poklesy a propady akciových trhů jsou jejich přirozenou součástí. Pokud takový přijde (a nějaký dřív nebo později určitě přijde) zachovejte klidnou hlavu a dodržujte disciplinovaně zásady 1 – 3.