dub19

9 nových pozic v indexu Morningstar Wide Moat Focus

Napsal // Viktor Hostinský Kategorie // O investování

wide moat

Pokud jste klientem placeného investičního poradenství jednoho z poradců VHI, může být součástí vašeho akciového portfolia i ETF s názvem VanEck Morningstar Wide Moat Focus Index ETF. V březnu se v Morningstar Wide Moat Focus Indexu vyměnilo 9 akciových pozic.

Aby byla společnost zařazena do Wide Moat Focus strategie, musí být ohodnocena ekonomickým vodním příkopem „široký“ (což znamená, že analytici Morningstar vidí konkurenční výhody, které ochrání zisky společnosti před konkurenty alespoň po příštích 20 let), a její akcie musí být mezi těmi, které se obchodují s nejvyšší slevou oproti odhadu jejich férové hodnoty. (Odhady férové hodnoty jsou určeny nezávislým výzkumem týmu více než 120 Analytiků Morningstar). V indexu jsou zahrnuty pouze Americké akcie.

Index se skládá ze dvou dílčích portfolií se 40 akciemi. Každé portfolio je pololetně znovu sestaveno, a po čtvrtletí rebalancováno. Po prosincovém znovu sestavení se v jednom ze 2 dílčích portfolií vyměnilo 9 akcií. Výsledkem je, že celkový index drží v současné chvíli 47 pozic.

Následujících 9 akcií bylo do indexu vloženo:

WMF přidané 032017

 

Zdroj: Morningstar

A na druhé straně bylo devět akcií z indexu vyňato, protože jejich poměr cena/férová hodnota vyrostl za hranici přípustnosti pro nákup.

WMF odebrané 032017

Zdroj: Morningstar

Tabulka níže uvádí 10 nejlevnějších akcií v indexu, seřazených podle poměru cena/férová hodnota. Medián akcií ve Wide Moat Focus Indexu se obchoduje za poměr cena/férová hodnota ve výši 0,91. Pro srovnání se všechny akcie na trhu obchodují s mediánem poměru 1,04.

WMF nejlevnější 02017

Zdroj: Morningstar

Bližší pohled na výkonnost v prvním čtvrtletí roku 2017

V prvním čtvrtletí 2017 vynesl Wide Moat Focus Index 6,7%, čímž překonal svůj Benchmark, Morningstar US Market Index, o 1,75%. Stejně tak překonal S&P 500 o 1,42%. Největším přispěvatelem k výkonnosti byly výnosy farmaceutických firem. Index těžil zejména z výkonnosti společností jako Big Pharma, výrobce léčiv, Eli Lilly, biotechnologická společnost, Amgen, Mead Johnson a specializovaná farmaceutická firma Allergan.

Také akciím ze spotřebitelského sektoru se dařilo, se zisky od obchodních řetězců jako Lowe´s (růst o 16,5%), Tiffany (o 23,8%) a Amazon.com (o 13%).

Zajímavé je také zmínit, že Wide Moat Focus má nulové zastoupení v energetickém sektoru. Což se ukázalo jako hlavní důvod, proč index překonal hlavní tržní indexy. Morningstar totiž již delší dobu nenašel žádnou společnost z energetického průmyslu s konkurenčními výhodami, která by se obchodovala se slevou. A přestože celý sektor od počátku roku zlevnil o 8,6% díky slábnoucím cenám ropy, je průměrná energetická akcie stále předražená, s poměrem cena/férová hodnota 1,07.

Index Wide Moat Focus dosáhl od roku 2002 průměrného ročního výnosu 13,55% p. a. a více než dvojnásobně překonal index S&P 500, který ve stejném období vykázal průměrný roční výnos 6,6% p. a.

Mějte vždy na paměti, že dosavadní historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích a hodnota investice do akcií může výrazně kolísat. Ačkoliv výnosy posledních let jsou více než uspokojivé, je třeba si uvědomit, že akciové trhy mohou kdykoliv nepředvídatelně propadnout. Proto je neustále třeba spolupracovat s Vaším finančním poradcem, který dokáže sladit celkovou investiční strategii s Vašimi finančními cíli a Vaším postojem k riziku a udržovat je neustále v souladu.