led23

5 spolehlivých kroků ke startu do roku 2015

Napsal // Viktor Hostinský Kategorie // O investování

100000dolaru

Nejsem zastáncem časování trhu a vždy se řídím prověřenými investičními principy jako „kup a drž". Kup a drž, nicméně neznamená „kup a ignoruj". Věřím, že je důležité, aby nejen naše portfolia, ale i naše emoce, byly v souladu s tím, co se děje ve světě. Jedním ze způsobů jak nesejít ze zvolené cesty v jakémkoliv tržním prostředí je, mít vytyčené jasné cíle pro váš finanční život, s ukazateli směru cesty pro další rok.

Tato krátká studie by vám měla ukázat směr pro rok 2015. Připravte se na dlouhou cestu. Vypadá to, že americká ekonomika a zisky firem by měly pokračovat v mírném růstu a tlačit v průběhu času ceny akcií nahoru. Index S&P 500 dosáhl koncem roku 2014 rekordní výše a zakončil téměř 6-ti leté období stabilního růstu. Large-cap akcie (akcie velkých společností) vzrostly o více než 200% od jejich dna v březnu roku 2009, podporovány rekordně vysokými zisky, které vzrostly od svých minim o 180%. Akcie rostly a investoři si užívaly poslední tři roky poměrně klidné trhy a tak nebuďme překvapení, pokud v nadcházejícím čase zažijeme více kolísavosti. Ale i přes hrozbu výkyvů nabízejí stále akcie jízdenku za nejlepším růstem investovaného majetku.

Následujících 5 kroků vám může ukázat cestu a směřovat vás přes nadcházející rok 2015.

1) Zvažte přidat akcie

Ačkoliv jsou akcie na svých historických maximech, stále existují trendy, které hrají do karet dlouhodobému růstu akcií:

Zlepšuje se ekonomický růst - 

pomalejší ekonomické oživení, než bývá zvykem, vykazuje známky zrychlování. Což mu může dát sílu, aby vydrželo déle než je běžné. V Americe se posledních šest let utahovaly opasky a lidé spláceli dluhy. Díky tomu dnes vydávají spotřebitelé nejnižší procento svých příjmů na splátky úvěrů od roku 1980. Méně dluhů, více práce a nízké ceny ropy mohou pomoci rozjet spotřebu, což je hlavní zdroj ekonomického růstu.

Rostou zisky firem –

Společnosti z indexu S&P 500 zvýšily své zisky v průměru o více než 10% v posledním čtvrtletí roku 2014, a mají, jak se zdá, dobře našlápnuto, aby jejich zisky rostly o dalších 5 až 8% v roce 2015. Díky krizi totiž firmy dokázaly zefektivnit své podnikání a snížit náklady, což je dobrý odrazový můstek pro nový růst. Navíc mohou firmy profitovat z klesajících cen ropy a energie. Na konci října 2014 424 akcií z S&P 500 vyplácelo dividendu, což je největší počet od roku 1997. A v prvních 10 měsících roku 2014 zvýšilo dividendu 322 z nich.

Rozumné hodnotové ukazatele Large- cap akcií –

Large Cap akcie již nejsou levné, jako tomu bylo několik let zpátky, ale jejich ceny stále odpovídají hodnotě, kterou nabízejí. Ukazatel Price-to-earnings (cena k zisku) se pohybuje kolem 16, což je blízko dlouhodobého průměru 15. Samozřejmě výkonnost akcií není garantována, a trhy mohou růst a padat kdykoliv a pro jakýkoliv důvod.

Všechny zlepšující se ukazatele ekonomického oživení a růstu zisků by měli podporovat další růst akcií. Na druhou stranu buďte připravení na návrat typického tržního kolísání. Historicky to znamená, že akcie poklesnou o více než 5% 3 až 4krát do roka, a jednou ročně o více než 10%. Nenechte se ale odradit od investování odpovídající části portfolia do akciových fondů a připravte na to své emoce.

2) Buďte připravení na růst úrokových sazeb

Úrokové sazby jsou nízké déle než 6 let, takže jestli trváte na dluhopisech a dluhopisových fondech, buďte připraveni na chudé výnosy i případné poklesy hodnoty dluhopisového portfolia. V tržním prostředí dluhopisů platí, že při růstu úrokových sazeb klesají hodnoty držených dluhopisů, což může vystavit vaše dluhopisové portfolio nečekaným poklesům.

Poslední rok se objevilo mnoho firem, které si rychle chtějí půjčit a využít prostředí nízkých úrokových sazeb – a to zejména společnosti se spekulativním ratingem nebo bez ratingu. Nicméně dodatečný výnos (tzv. spread) vyplácený investorům výrazně klesl. A investoři do těchto dluhopisů nedostávají výnos adekvátní zvýšenému riziku spojenému s těmito tipy dluhopisů.

Držte většinu dluhopisového portfolia v krátkodobých dluhopisech, které nejsou tak citlivé k růstu úrokových sazeb, jako dlouhodobé. Ceny dlouhodobých dluhopisů zpravidla klesnou více, když úrokové sazby rostou. Také nedoporučujeme kupovat nebo držet dluhopisy bez ratingu a v případě vysoko-příjmových dluhopisů (tzv. junk bondů) doporučujeme omezit se pouze na odpovídající fondy a omezit i podíl těchto fondů na ne více než 5% vašeho portfolia, kvůli neatraktivním výnosům, které vzhledem k riziku s nimi spojeným, junk bondy nabízejí.

3) Vyhlížejte příležitosti

Ekonomický růst ve zbytku světa byl v roce 2014 nižší než očekávaný. Úrokové sazby spadly, akcie po celém světě rostly a americký dolar posiloval. Zejména slabý růst Číny představuje v dohlednu největší riziko. Nižší poptávka z Číny přispěla k prudkému propadu cen komodit během minulého roku, a dá se předpokládat, že to samé bude pokračovat i v roce 2015. Slabý růst zaznamenal však i celý zbytek světa kromě Ameriky a týká se to i rozvojových zemí (tzv. emerging markets). Jejich akcie díky tomu zahálejí, ale jejich výkonnost by se mohla zlepšit, jakmile se zlepší globální ekonomický růst a tudíž představují mezinárodní akcie jednu z příležitostí pro investory.

Ceny ropy propadly o více než 50% od června loňského roku. V dohlednu mohou být ceny komodit velice kolísavé a pokračovat v dalším poklesu. Většina energetických akcií je díky tomu oceňována pod historickými průměry. Z celkového pohledu představuje kombinace atraktivních dividend některých takových akcií a solidní vyhlídky na růst jiných, příležitost přidat do portfolia kvalitní akcie za atraktivní cenu. Měly byste být však trpěliví, držet se kvalitních společností a vyvarovat se zadlužených nebo těch vykazující vysoké náklady. Nejlepší strategii je koupit kvalitní fond zaměřený na komoditní akcie a ten dlouhodobě držet. Komodity a komoditní akcie by ale neměly představovat více než 15% Vašeho portfolia.

Oslabování Koruny vůči Euru ale zejména vůči dolaru je další trend, který nastal v roce 2014. Z toho profitovali všichni čeští investoři, držící část svého portfolia v dolarech. Stejně může koruna pokračovat i v roce 2015. Je tedy důležité držet se pravidla diversifikace a mít část portfolia, zejména akciové složky portfolia, denominovánu v dolarech. U dluhopisové části portfolia doporučujeme stále držet převážnou část v korunových dluhopisech nebo do koruny zajištěných.

4) Udržujte se v rovnováze

100000dolaru

Zdroj: Ibbotson, 1926-2013. Akcie jsou reprezentovány indexem S&P 500 Total Return Index. Dluhopisy představují index Ibbotson Associates Long-term High-hrade Corporate Bond Index. Portfolio rebalancováno ročně. Historická výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí.

Jelikož akcie dlouhodobě překonávají svými výnosy dluhopisy, investovat více do akcií znamená, že vaše portfolio může růst rychleji – ale také zaznamenat větší růsty a pády. Dát příliš velkou část do akcií zvyšuje kolísavost vašeho portfolia, ale příliš málo zase znamená, že nedojdete do vašeho cíle včas. Zvolte rovnovážný bod, a vyberte si odpovídající mix akcií a dluhopisů tak, abyste se nenechali svést k opuštění cesty, když začnou být trhy nepříznivé.

V grafu nahoře vidíte, že investování do akcií pomohlo všem třem portfoliím vyrůst za 10 let. Třetí portfolio s největším procentem v akciích, zaznamenalo větší rozdíl mezi nejlepší dekádou a nejhorší. A také dosáhlo největší hodnoty v průměrné dekádě.

5) Nezkoušejte zkratky

Lákají vás zkratky? Ve skutečnosti existují jen 2 druhy zkratek: zkratky zdržovačky a zkratky produložovačky. A ještě horší je to se zkratkami u investování. Nenechte se zlákat sliby o vysokých výnosech bez rizika nebo investicích, které vás jako jediné ochrání před „nevyhnutelnou katastrofou“. Zřídka dopadnou tak, jak jste čekali. O investování a výnosech jsem se naučil jednu důležitou poučku: „Pokud ti někdo nabízí výnos, který vypadá neuvěřitelně, pak mu neuvěř!“

Pamatujte, že na cestě za vaší finanční svobodou potkáte mnoho odboček. Dokonce uvidíte lidi, kteří změní směr a sjedou. Ale neopouštějte svou cestu jen proto, že to udělají ostatní, zřejmě nemíří k cílům jako vy.

Abych to shrnul: Stále se držte prověřených investičních zásad a k tomu:

  • Zrevidujte své cíle a toleranci k riziku, abyste udrželi vaše investiční portfolio v souladu s vašimi dlouhodobými záměry
  • Rebalancujte vaše portfolio tak, abyste drželi odpovídající mix akcií, dluhopisů a alternativních investic
  • Zkontrolujte rozložení portfolia z pohledu sektorů, abyste se ujistili, že máte akcie správně rozložené ve všech odvětvích
  • Zkontrolujte jednotlivé nástroje ve svém portfoliu, abyste se ujistili, že držíte kvalitu
  • Využijte příležitosti k přikoupení kvalitních investic

Díky za vaše komentáře níže! Tohle je můj první článek v roce 2015 a těším se, že letos vás budu zásobovat častěji než loni a budu rád, když pomůžete blog šířit.