čec08

Proč mám rád investice

Kategorie // O investování

Rád bych se s Vámi podělil o to, proč jsme se ve společnosti Veritas vydali báječnou cestou investic. Investice jsme dělali vždy, ale až nyní dostaly ten správný smysl.

Historicky vycházíme z konceptu komplexního finačního poradenství, tj. z myšlenkové představy, že já jako poradce musím být schopen pro svého klienta zařídit v oblasti financí naprosto vše. Přeje si klient pojistit auto? Není problém, projedu našich 10 partnerů v pojištění aut a něco Vám pane kliente vyberu. A byl byste pane poradče schopen pro mě zařídit hypotéku nejlépe ještě v kombinaci se stavebním spořením? Jasná věc, taky není problém. Prověřím nabídku 5 spořitelen, k tomu přidám 10 bank a zítra to mám hotové. A abych nezapomněl, potřeboval bych výhodně investovat. Uff, no co se dá dělat, připravím to taky, proberu se těmi 2000 u nás nabízených fondů a jistě Vám dobře poradím.

Věřím tomu, že teď jsem se dotkl mnoha finančních poradců, kteří takto pracují i několik let v kuse. Co je špatného na tom, že pro klienta chci opravdu nezávislé a komplexní poradenství? Popravdě řečeno, na tom není špatného nic. Klient bude s nejvyšší pravděpodobností dobře obsloužen a poradce si i vydělá.

Zkusím Vám teď popsat způsob práce, který jsme si zvolili u nás, ve společnosti Veritas. Vycházeli jsme z toho, že výše popsané jsme dělali již 7 let v kuse (tehdy ještě pod hlavičkou jiné společnosti) a mnoho z nás již slušně řečeno začalo padat na ústa. Museli jsme se rozhodnout pro změnu, a právě o té se nyní budeme bavit. Když jsme totiž zakládali společnost Veritas, tak snad poprvé v našem profesním životě jsme měli oči otevřené a neměli na nich různě barevné (modré, červené ani tyrkysové) brýle. Abyste chápali - vždy v minulosti jsme „ohrnovali nos“ nad zástupci jednobarevných institucí, kteří pro klienty měli nachystáno jen to jedno jediné své řešení a nemohli klientovi nabídnout nic jiného. Viděli jsme spoustu těch stavebkářů a pojišťováků, kteří měli jen jeden recept na klientovo přání. Na druhou stranu měli na svých pobočkách stále plno klientů, klienti se zdáli být spokojení, stejně tak poradci a jak jsme zjistili, peněz jim taky nechodilo zrovna málo. A jejich náklady? Zanedbatelné v porovnání s našimi:-)

Je třeba ale říci, že tato představa nás ve Veritas zrovna nelákala. Přece jen, když je člověk celou svou předchozí kariéru přesvědčen o tom, že poskytuje nezávislé poradenství, tak si pak nedovede představit, že bude zástupcem jedné instituce a bude závislý jen na ní. Proto jsme se rozhodnuli výhody obou systémů zkombinovat a vzít si z každé jen to dobré a pro naši společnost přínosné. Rozhodli jsme se specializovat. Máme nyní jednoho specialistu na hypotéky, jednoho na úvěry ze stavebního spoření, jednoho na investice, dalšího na majetkové pojištění, atd. Tento model se nám velice osvědčil a když poradce potřebuje s jakoukoliv oblastí pomoci, tak ví, že má možnost obrátit se na opravdového odborníka. U klienta bude působit jen jeden poradce, ale bude mít připravená řešení od svých specialistů. Víme, že tento model nejde dost dobře naaplikovat na velké společnosti o tisících poradcích, ale to není ani naším cílem.

A jak do toho všeho zapadají investice, které jsem zmiňoval v nadpise našeho článku? Vždy nám vadilo, že v naší profesi existují storna smluv. A když máte poradenství založeno na tom, že 70 procent vaší produkce je v produktech, kde hrozí velká storna, jako životní pojištění, tak je to nepříjemné. Sám pro sebe jsem si řekl - proč se tedy nezaměřit v rámci své specializace na produkty, kde storno nehrozí? Logicky jsou to hypotéky, stavební spoření a investice. Hypotéky řešíme hodně a stavební spoření čistě na spoření je v dnešní době většinou hloupost. Investice mají tu krásu, že zde není již zmiňované riziko storna provize. Je to opravdu špatný pocit, když uzavřete klientovi smlouvu a pak se dva roky bojíte, že budete muset peníze, které jste si již vydělali, vrátit. Takže se tomu moc provize říkat nedá. Spíš taková nejistá půjčka:-)

Dále jsou investice jediným mě známým řešením pro normální klienty, kteří si chtějí vybudovat dostatek kapitálu na svou rentu nebo dlouhodobé cíle. Schválně se podívejte na dlouhodobé zhodnocení peněz v ostatních typech finančních produktů.

A dále v investicích vidím jistotu pro případ, že by některé ze světových měn padly. Myslíte, že to koruně, euru nebo dolaru hrozí? Když budete mít peníze v bance, tak při prádu měny máte problém. Když v diverzifikovaných akciích, tak jste své peníze přeměnili na hmatatelná aktiva, protože vlastníte části firem a podniků. Není nutné kvůli strachu z pádu měny hned vše prodat a mít vše ve zlatě, i když i to patří do klientova portfolia (maximálně však do 10 procent celkových aktiv).

Investice do podílových fondů mám rád i z dalšího důvodu a tím je, že nemusím mít stovky klientů a stále hledat další. Když se podíváte na soubor „Můj obchodní plán“, tak zjistíte, že k pohodové práci Vám do konce života stačí cca 150 klientů, se kterými máte zainvestováno v podílových fondech. Nemusíte je přesvědčovat, aby si uzavřeli další novou smlouvu, abyste měli z čeho žít. Chytrý poradce, totiž dostává odměnu ve formě provize z management fee a ví tedy, proč je se svým klientem v kontaktu. Tyto odměny jsou vypláceny čtvrtletně, poradce tedy nemusí čekat celý rok, aby dostal zaplaceno. Velmi si mi líbí příběh George K, který taktéž najdete na našich stránkách a pojednává právě o tomto fenoménu, který není v naší republice vůbec běžný.

Modelový případ, kdy poradce má nárust 30 nových klientů ročně, po dobu 5 let. Průměrná investovaná částka na klienta na 3000,- Kč měsíčně a někdy v průběhu 200 tisíc jednorázově (např. při doběhnutí stavebního spoření).

Z grafu vidíte, že management fee vám vydělá tolik, že po osmi letech máte příjem takový, jako dnes, když běháte za klienty. Investice jsou pro mě osobně budoucnost v poradenství pro klienty. Jen díky nim mají možnost dlouhodobě zhodnotit své peníze a dosáhnout na finanční svobodu. Jsou budoucností i pro celou společnosti VHI a proto jsme se rozhodnuli spolupracovat přímo s nimi. Naopak, vystoupili jsme z velké poradenské společnosti, kde poradce běhá a manažeři sbírají mnoho desítek procent rozdílovek a k tomu ještě management fee.